Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Doktorski studij Politologija

Politička znanost, kao višegranska znanost, izučava važna pitanja kao što su Bolonjski proces, javna politika EU-a, nacionalna sigurnost zemalja članica EU-a i europski sigurnosni poredak, mogućnosti reformi javne uprave te preobrazbu političkoga sustava Republike Hrvatske u uvjetima pridruživanja Europskoj uniji.

Doktorski program tvori pet ključnih komponenti. Prvu čini nastava i fokusirani seminarski rad, drugu doktorski metodološki seminar, treću obuhvatni ispit i obrana doktorske teze, četvrtu samostalna znanstvena istraživanja uz pomoć mentora/ice, i petu čini objavljivanje rezultata istraživačkoga rada za trajanja studija u obliku barem jednoga znanstvenoga članka u publikacijama s međunarodnom recenzijom te završno u doktorskom radu. 

Završetkom doktorskoga studija, tj. stjecanjem zvanja doktora/ice znanosti, doktorand/ica stječe znanja koja ga/ju osposobljavaju za kvalitetan rad na nastavnim i znanstvenoistraživačkim poslovima na sveučilištima, neovisnim institutima te za širok raspon upravljačkih, analitičkih i konzultantskih poslova u državnoj upravi, političkim strankama, međunarodnim organizacijama, nevladinim organizacijama i medijskim kućama. Osim znanstveno-nastavne ili znanstvene djelatnosti na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama, doktorand/ica se, na temelju stečenih znanja, može posvetiti političkoj analizi, analizi posebnih javnih politika, sustava nacionalne sigurnosti ili medijskoj analizi.

Program doktorskog studija na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu oslanja se na savjete Europske konferencije nacionalnih udruga političke znanosti (European Conference of National Political Science Association).

Smjerovi u okviru doktorskog studija Politologije su:
  • Europska politika: Europa i Hrvatska
  • Hrvatska politika
  • Javne politike i razvoj
  • Mediji i politika
  • Međunarodni odnosi
  • Politička teorija
Kontakt: 
Studentski savjetnik

 

Dr. sc. Josip Lučev

Kontakt: 

 
Korisni linkovi:

Postupak završetka doktorskog studija

Nakon obrane doktorskog rada studenti/ce doktorskog studija ispunjavaju Izjavu o pohrani ocjenskih radova i donose ju u knjižnicu ili ju ispunjavaju, vlastoručno potpisuju i zajedno s radom u PDF/A formatu i Word dokumentom sa sažecima i ključnim riječima na hrvatskom i engleskom jeziku šalju na mail knjiznicaFPZG@fpzg.hr.


03.05.2021

Rezultati Natječaja za upis na sveučilišni poslijediplomski doktorski studij Politologija

Rezultati Natječaja za upis na sveučilišni poslijediplomski doktorski studij Politologija

3. 4. 2019. u 16:00

Na temelju odluke Vijeća doktorskog studija Politologija, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu objavljuje RANG LISTU pristupnika koji su stekli pravo upisa na sveučilišni poslijediplomski doktorski studij Politologija u akademskoj godini 2018./2019.

 

Odluka o prijemu i upisu pristupnika smatra se prvostupanjskim rješenjem na kojega se može uložiti žalba dekanu. Pristupnici koji nisu stekli uvjete za upis mogu dostaviti žalbu u roku sedam dana od objave odluke na oglasnoj ploči i mrežnim stranicama Fakulteta – www.fpzg.unizg.hr. O žalbama odlučuje dekan u roku od osam dana od isteka roka za podnošenje žalbi te podnositelju žalbe dostavlja pisano obrazloženje odluke. Odluka dekana po žalbi je konačna.

Detalji o upisu dostupni su u nastavku obavijesti

 

Molimo sve kandidate na listi da najkasnije do 7. travnja 2019. godine e-mailom potvrde namjeru upisa na doktorski.politologija@fpzg.hr.

Upisi će se provoditi u razdoblju od 8. do 15. travnja 2019. godine u studentskoj referadi Fakulteta političkih znanosti, prizemlje lijevo, svakim radnim danom od 14 do 18 sati.

Prilikom upisa na doktorski studij u referadu je potrebno donijeti:

  • Diplome svih razina studija - original ili ovjerene kopije
  • Ovjerene prijepise ocjena svih razina studija
  • Tri fotografije - 4X6
  • Uplatnicu ili računalni ispis s plaćenom prvom ratom školarine. Uplata  se vrši isključivo na žiro račun Fakulteta političkih znanosti, otvoren u Zagrebačkoj banci: HR1423600001101217644, poziv na broj: 30-OIB kandidata, model: HR00.

 

Ukupna cijena školarine je 60.000,00 kuna. Režim plaćanja je 10.000,00 kuna po semestru. Školarinu je potrebno uplatiti na početku semestra. 

Studenti  kojima su priznati ECTS bodovi jednog semestra (30 ECTS bodova) plaćaju ukupni iznos od 50.000,00 kuna tijekom 3 godine (10.000,00 kuna po semestru), pet semestara za redom, a šesti semestar je besplatan.

Upisni paket sadržava index, matični list, prijavni list, obrazac za smart x-icu, ugovor o upisu na studij s načinom plaćanja, privolu (student popunjava sve obrasce, a obrazac za smart x-icu ne potpisivati!).  Uplata upisnine u iznosu od 205,00 kn za koju student dobiva upisni paket vrši se isključivo na žiro račun Fakulteta političkih znanosti, otvoren u Zagrebačkoj banci, IBAN broj: HR1423600001101217644, model: HR00, poziv na broj: 30-OIB kandidata. Uz predočenje uplatnice ili računalnog ispisa  studenti mogu upisni paket preuzeti na porti Fakulteta, od ponedjeljka, 8. travnja 2019. godine.

Ako imate nekih pitanja možete kontaktirati studentsku referadu  - kontakt osoba: Suzana Šikutin, tel. 4642 032; mail: ssikutin@fpzg.hr ili tajnika studija Tonija Kliškića, mail: doktorski.politologija@fpzg.hr.

 

U svakom semestru studenti upisuju po dva obvezna predmeta iz svog smjera i jedan izborni predmet iz drugog smjera. Studenti koji moraju upisati predmete razlike upisuju četvrti predmet u semestru, svaki semestar različiti smjer.

Predmeti se upisuju ovisno o tome u koju kategoriju prema ulaznoj diplomi pripada student:

  • Studentima sa znanstvenim magisterijem iz polja politologije (predbolonjski magisterij) se priznaje ukupno 30 ECTS bodova - 4 predmeta (28 ECTS bodova) te 2 ECTS boda izbornih nenastavnih sadržaja koje realiziraju u dogovoru s voditeljem smjera.

Pojašnjenje - studentima se priznaju 4 predmeta, a ukupno tijekom studija potrebno je položiti 9 predmeta. Ostaje 5 predmeta za polaganje tijekom 3 semestra. Od tih 5 predmeta, potrebno je položiti 3 iz svog smjera, a ostala 2 mogu biti iz bilo kojeg drugog smjera.

  • Studenti sa znanstvenim magisterijem (predbolonjski magisterij) iz drugih društveno-humanističkih znanosti ne moraju polagati ispite razlike, ali im se ne priznaju dodatni ECTS bodovi.

Pojašnjenje - tijekom studija potrebno je položiti 9 predmeta, od kojih studenti polažu najmanje 5 predmeta iz svog smjera, a preostala 4 iz bilo kojih smjerova.

  • Studentima sa završenim poslijediplomskim specijalističkim studijem iz polja politologije priznaje se ukupno 30 ECTS bodova - 3 predmeta i 9 ECTS bodova izbornih nenastavnih sadržaja  koje realiziraju u dogovoru s voditeljem smjera.

Pojašnjenje - studentima se priznaju 3 predmeta, a ukupno tijekom studija potrebno je položiti 9 predmeta. Ostaje 6 predmeta za polaganje tijekom 3 semestra. Od tih 6 predmeta, potrebno je položiti 3 iz svog smjera, a ostala 3 mogu biti iz bilo kojeg drugog smjera.

  • Studenti koji nisu diplomirali politologiju, a završili su specijalistički studij iz područja politologije, ne moraju polagati ispite razlike, ali im se ne priznaju dodatni ECTS bodovi.

Pojašnjenje - tijekom studija potrebno je položiti 9 predmeta, od kojih studenti polažu najmanje 5 predmeta iz svog smjera, a preostala 4 iz bilo kojih smjerova.

  • Studenti koji zadovoljavaju uvjete upisa, a imaju bolonjski master ili predbolonjsku diplomu iz drugih društveno-humanističkih znanosti moraju upisati po 1 dodatni  predmet po semestru i to na način da uvijek upisuju različiti smjer (3 dodatna predmeta na 3 posebna smjera). Razlikovni predmeti se ne naplaćuju dodatno.
  • Studenti koji su završili bolonjski diplomski studij novinarstva ili stari, predbolonjski studij novinarstva moraju upisati po 1 dodatni predmet po semestru i to na način da uvijek upisuju različiti smjer (3 dodatna predmeta na 3 posebna smjera). Razlikovni predmeti se ne naplaćuju dodatno.

Pojašnjenje - ukupno tijekom studija potrebno je položiti 12 predmeta, od kojih najmanje 5 iz svog smjera, a 4 izborna iz bilo kojih smjerova te 3 razlikovna predmeta od kojih svaki mora biti iz različitog smjera. 

 

POPIS I OPIS PREDMETA DOSTUPNI SU NA POVEZNICI

Popis obavijesti

Vijeće doktorskog studija

Vijeće doktorskog studija je stručno vijeće imenovano od strane Fakultetskog vijeća kako bi vodilo doktorski studij. Članovi Vijeća doktorskog studija "Politologija" su: voditelj doktorskog studija, prodekan za znanost i međunarodnu suradnju, voditelji pojedinih smjerova doktorskog studija, tajnik studija i izabrani studentski predstavnik studenata doktorskog studija. Vijeće u sklopu svojih zadaća i ovlasti predlaže semestralni izvedbeni plan studija, brine o kvaliteti planova i programa doktorskog studija te njihovoj uspješnoj provedbi, priprema mjerila i postupke za unapređenje i vrednovanje doktorskog studija, predlaže raspisivanje natječaja za upis, utvrđuje konačnu listu pristupnika koji ispunjavaju uvjete za upis na doktorski studij, vrijeme upisa i početak nastave te skrbi o pravima i dužnostima studenata i mentora na doktorskog studiju.

Voditelj doktorskog studija "Politologija"

 

 

Izv. prof. dr. sc. Nebojša Blanuša

Kontakt: 

 

 

 

 

Zamjenik voditelja doktorskog studija "Politologija"


 

 

 

 Izv. prof. dr. sc. Dario Nikić Čakar

 Kontakt: 

 

 
 
 
Voditelji smjera Europska politika: Europa i Hrvatska

 

Prof. dr. sc. Zoran Kurelić

Kontakt: 

 

 
Voditelji smjera Hrvatska politika

 

 

Izv. prof. dr. sc. Nebojša Blanuša

Kontakt: 

 

 

 

 

Voditelji smjera Javne politike i razvoj

 

 

Prof. dr. sc. Zdravko Petak

Kontakt: 

 
 
 
 
Voditeljica smjera Mediji i politika

 
 

Prof. dr. sc. Zrinjka Peruško

Kontakt: 

 
 
 
 
 
Voditelji smjera Međunarodni odnosi

 

 

Prof. dr. sc. Dejan Jović

Kontakt: 

 
 
Voditelji smjera Politička teorija

 

 

Izv. prof. dr. sc. Luka Ribarević

Kontakt: 

 

 
 
 
 
Ostali članovi Vijeća doktorskog studija "Politologija"
  • Toni Kliškić, tajnik doktorskog studija

Kontakt: 


Repozitorij