Naziv projekta
Javne politike za održivi društveni razvoj: voda, energetika, otpad (JEDRO)
Vrijednost projekta
3.594.308,89 HRK
Nositelj
- Zelena akcija / Friends of the Earth Croatia
Partneri
- Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
- Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR)
- Zeleni Osijek
- Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
- Zelena energetska zadruga (ZEZ)
- Brodsko ekološko društvo (BED)
- Ekološka udruga Krka Knin
- Pravo na grad (PNG)
- PAN – Udruga za zaštitu okoliša i prirode
- ZMAG – Zelena mreža aktivističkih grupa
Izvor financiranja
Europski socijalni fond – Tematske mreže za društveno-ekonomski razvoj te promicanje socijalnog dijaloga u kontekstu unapređivanja uvjeta rada
Razdoblje provedbe
29/10/2020 - 27/10/2023
Cilj projekta
Prikupljati i analizirati podatke te doprinijeti unapređenju sustava upravljanja na tri ključna tematska područja (voda, energetika i otpad) kao doprinos rješavanju ekološke krize i klimatskih promjena, na kojima su u Hrvatskoj nedostatno istraženi i razvijeni modeli kojima bi se ostvario njihov značajniji razvoj. Projekt teži osnovati tematsku mrežu „Jedro“, koja će graditi kapacitete za istraživačkim, zagovaračkim i policy radom na ovim temama te širiti kapacitete i znanja na druge OCD-e te zagovarati rezultate prema donositeljima odluka i drugim ključnim akterima.
Ciljne skupine
Organizacije civilnog društva, jedinice lokalne samouprave i javne znanstvene institucije.
Specifični ciljevi i aktivnosti projekta
- Izgraditi kapacitete OCD-a i akademske zajednice kroz zajedničku tematsku mrežu za bolju participaciju građana u zaštiti okoliša i obnovljivim izvorima energije kroz inovativne modele upravljanja vodama, otpadom i obnovljivim izvorima energije
- Kroz visoku participaciju svih dionika izraditi smjernice za razvoj javnih politika vezanih za otpad, vodu i obnovljive izvore energije, utemeljenih na rezultatima provedenih znanstvenih istraživanja i analizama društvenog utjecaja predloženih intervencija
Tri tematska istraživačka područja koja će se istražiti su:
- Upravljanje vodama – s naglaskom na razlike u kvaliteti i cijeni vodnih usluga, koje reforme su potrebne, kojim mehanizmima se upravlja te kako se uključuje građane.
- Gospodarenje otpadom – s naglaskom na upravljanje po zero waste principu kao odgovor na postojeći problem neodrživog gospodarenja otpadom te promovirajući model koji doprinosi i ekološkoj i ekonomskoj održivosti.
- Obnovljivi izvori energije – s naglaskom na oblike organizacije proizvodnje (npr. energetske zadruge), participativnost, značaj na razini nacionalnih i lokalnih politika.
Ova tematska područja reflektiraju prioritete zaštite okoliša, održivosti i ekonomskog razvoja. Stoga će se u okviru projekta JEDRO proizvesti smjernice za unaprjeđenje sustava upravljanja navedenim tematskim područjima te promovirati njihova primjena među donositeljima odluka i ostalim dionicima.
Ključna horizontalna tema zajednička svim područjima je pitanje uključivanja građana u upravljanju uslugama.
Cilj EU-a je reciklirati najmanje 55 posto komunalnog otpada do 2025. godine, a u Hrvatskoj se odvojeno prikuplja samo 26% uz trend blagog porasta. Kvalitetnije upravljanje ovim sustavom rezultirat će i znatnijim ubrzanjem ovog trenda.
Klimatski cilj EU je smanjiti emisije stakleničkih plinova za 40% do 2030., u odnosu na 1990. godinu. U Hrvatskoj obnovljivi izvori još nisu dosegli niti 10% udjela u ukupnoj proizvodnji električne energije. Istraživanje i promoviranje modaliteta koprodukcije i zajedničkog upravljanja u ovom sektoru rezultirat će i povećanjem proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
EU također teži osiguranju jednakog prava pristupa vodi za sve građane, a kroz projekt ćemo analizirati razlike u kvaliteti vode u RH te izraditi smjernice za reformu sustava.
Uzevši u obzir sve ove faktore projektni partneri su odlučili osnovati tematsku mrežu „Jedro“, koja će graditi kapacitete za istraživačkim, zagovaračkim i policy radom na ovim temama te širiti kapacitete i znanja na druge OCD-e te zagovarati rezultate prema donositeljima odluka i drugim ključnim akterima.
Nositelji istraživanja na Fakultetu političkih znanosti
Dr. sc. Anka Kekez Koštro |
Dr. sc. Mario Munta |