Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

27.06.2014

Where are the Boundaries of NATO's Activities

Where are the Boundaries of NATO's Activities
Polaznici PDS Vanjska politika i diplomacija sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji "Where are the Boundaries of NATO's Activities? The Road to Cardiff's Meeting" koja se održala u Dubrovniku od 17. - 25 lipnja.
Polaznici PDS Vanjska politika i diplomacija sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji "Where are the Boundaries of NATO+s Activities? The Road to Cardiff's Meeting" , Dubrovnik 17-25 lipnja. Nakon uvodnog izlaganje Pomoćnice Generalnog Tajnika NATO-a za javnu diplomaciju ambasadorice Kolinde Grabar Kitarović u kojem je analizirala tri glavna područja o kojima će čelnici Saveza raspravljati na predstojećem summitu u Walesu 4-5-rujna (kapaciteti, odnosi partnerstva, jačanje transatlantizma) , savjetnik predsjednika SAD-a za Bliski istok, general John Allen (bivši zapovjednik ISAF-a) govorio je o novoj ulozi Sjevernoatlantskog saveza u Afganistanu nakon završetka misije ISAF (2014) te naglasio potrebu prilagodbe Saveza tzv. mega- trendovima globalnih međunarodnih odnosa (urbanizacija, nedostupnost obrazovanja velikom dijelu mladog svjetskog stanovništva, klimatske promjene, borba za energetske resurse). Aktivnosti Saveza na euroazijskom prostoru (Rusija, Azerbajdžan, Iran, Pakistan) putem raznolikih odnosa partnerstva i funkcionalne suradnje vrlo kritički prikazali su prof. Gulsham Pashayeva i prof. Nedžad Bašić. O sigurnosnim izazovima u široj regiji Mediterana govorio je prof. Stefano Pilotto, University of Trieste, dr. Peter Stania, International Institut for Peace, Viena, analizirao je problem europskog identiteta i porast nacionalizma unutar članica Europske unije. O suodnosu NATO- EU na sigurnosnom planu te razlozima nefunkcioniranja Zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU govorio je dr. Arnold Kammel, Institute for European Studies, Viena.Iskustva
petogodišnjeg hrvatskog članstva u NATO-u analizirali su komodor Robert Hranj i general pukovnik Dragutin Repinc. Na konferenciji je bilo govora i o institucionalnim oblicima regionalne suradnje na prostoru Zapadnog Balkana, potrebi širenja Saveza (ali i Europske unije) na taj rubni dio Europe,a pod mentorstvom dr. Lidije Cehulic Vukadinović sudionici su sudjelovali u simulaciji međunarodne konferencije "Kriza u Ukrajini". Polaznici PDS Vanjska politika i diplomacija imali su prilike tijekom konferencije razmijeniti mišljenja i uspostaviti suradnju sa izlagačima ali i sudionicima- polaznicima sličnih poslijediplomskih i doktorskih studija iz Albanije, Austrije, BiH, Crne Gore, Italije, Rusije, Ukrajine, Srbijei SAD-a.

Polaznici PDS Vanjska politika i diplomacija sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji "Where are the Boundaries of NATO's Activities? The Road to Cardiff's Meeting", Dubrovnik 17.-25 lipnja. Nakon uvodnog izlaganje Pomoćnice Generalnog Tajnika NATO-a za javnu diplomaciju ambasadorice Kolinde Grabar Kitarović u kojem je analizirala tri glavna područja o kojima će čelnici Saveza raspravljati na predstojećem summitu u Walesu 4-5. rujna (kapaciteti, odnosi partnerstva, jačanje transatlantizma), savjetnik predsjednika SAD-a za Bliski istok, general John Allen (bivši zapovjednik ISAF-a) govorio je o novoj ulozi Sjevernoatlantskog saveza u Afganistanu nakon završetka misije ISAF (2014) te naglasio potrebu prilagodbe Saveza tzv. mega- trendovima globalnih međunarodnih odnosa (urbanizacija, nedostupnost obrazovanja velikom dijelu mladog svjetskog stanovništva, klimatske promjene, borba za energetske resurse). Aktivnosti Saveza na euroazijskom prostoru (Rusija, Azerbajdžan, Iran, Pakistan) putem raznolikih odnosa partnerstva i funkcionalne suradnje vrlo kritički prikazali su prof. Gulsham Pashayeva i prof. Nedžad Bašić. O sigurnosnim izazovima u široj regiji Mediterana govorio je prof. Stefano Pilotto, University of Trieste, i dr. Peter Stania, International Institut for Peace, Viena, koji je analizirao problem europskog identiteta i porast nacionalizma unutar članica Europske unije. O suodnosu NATO- EU na sigurnosnom planu te razlozima nefunkcioniranja Zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU govorio je dr. Arnold Kammel, Institute for European Studies, Viena. Iskustva petogodišnjeg hrvatskog članstva u NATO-u analizirali su komodor Robert Hranj i general pukovnik Dragutin Repinc. Na konferenciji je bilo govora i o institucionalnim oblicima regionalne suradnje na prostoru Zapadnog Balkana, potrebi širenja Saveza (ali i Europske unije) na taj rubni dio Europe,a pod mentorstvom dr. Lidije Čehulić Vukadinović sudionici su sudjelovali u simulaciji međunarodne konferencije "Kriza u Ukrajini". Polaznici PDS Vanjska politika i diplomacija imali su prilike tijekom konferencije razmijeniti mišljenja i uspostaviti suradnju sa izlagačima ali i sudionicima- polaznicima sličnih poslijediplomskih i doktorskih studija iz Albanije, Austrije, BiH, Crne Gore, Italije, Rusije, Ukrajine, Srbije i SAD-a.

Popis obavijesti