23.01.2012

„Hrvatska i Europa – strahovi i nade“

U petak je na Fakultetu održana promocija knjige „Hrvatska i Europa – strahovi i nade“ urednika prof. dr. Ivana Šibera.

U petak je na Fakultetu održana promocija knjige „Hrvatska i Europa – strahovi i nade“ profesora dr. Ivana Šibera. O knjizi su govorili recenzenti prof.dr. Vlasta Ilišin i prof.dr. Damir Grubiša i urednik knjige prof. dr. Ivan Šiber.

Knjiga je nastala kao rezultat petogodišnjeg projekta u kojem je sudjelovalo devet autora sa svojim originalnim istraživanjima i analizama čime su stvorili malu enciklopediju o euroskepticizmu, iz koje je proizašlo i nekoliko doktorata.

Osim novca, veliki trud je uložen u knjigu da bi se došlo do pojedinih rezultata. Analizirani su tiskani mediji i Internet u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, komunikacijske strategije u zemljama članicama Europske unije, a trebalo je i pridobiti nevoljku političku elitu da sudjeluje u znanstvenom ispitivanju.

Profesor Šiber je kazao da je projektom izvršio svoj zadatak i ujedno se zahvalio svojim kolegama na suradnji.

Knjiga je podijeljena u osam cjelina i svaka se bavi jednim aspektom odnosa Hrvatske i Europske unije, odnosno donosi zasebna istraživanja posvećena problemima euroskepticizma, percepcije i stereotipa, očekivanja i strahova, medijskom izvještavanju, komunikacijskoj strategiji Hrvatske i sl. Zanimljivo je kako su se istraživači koristili različitim istraživačkim metodama, zahvaljujući čemu su dobili bogat empirijski materijal. Autori istraživanja su: dr.sc. Nebojša Blanuša, dr.sc. Božo Skoko, dr.sc. Dragan Bagić, dr.sc. Ivan Šiber, dr.sc. Marijana Grbeša, dr.sc. Domagoj Bebić, dr.sc. Zlatan Krajina, dr.sc. Zoran Tomić i mr.sc. Damir Jugo.