21.02.2012

Napredni istraživački seminar

U petak, 24. veljače 2012., u okviru naprednog istraživačkog seminara izlagat će dr. Christian Nielsen sa Sveučilišta u Aarhusu (Danska) koji je od ovog susreta sastavni dio doktorskog programa, pa su doktorski studenti naročito dobrodošli. Predavanje na temu „Criminal Brotherhood and Unity“ će

U petak, 24. veljače 2012., u okviru naprednog istraživačkog seminara (koji je od ovog susreta sastavni dio doktorskog programa, pa su doktorski studenti naročito dobrodošli) izlagat će dr. Christian Nielsen sa Sveučilišta u Aarhusu (Danska). Dr Nielsen će govoriti na temu: „Criminal Brotherhood and Unity“, na engleskom jeziku, bez prijevoda.

Izlaganje će biti fokusirano na pitanje uloge policije i sigurnosnih službi u procesu raspada Jugoslavije, te na međusobne odnose između MUP-ova i sigurnosnih službi postjugoslavenskih zemalja nakon raspada. Kako je i zašto bilo moguće da opstanu mreže organiziranog kriminala, te da se stvori „bratstvo i jedinstvo“ među kriminalnim skupinama?

Dr. Christian Nielsen je docent iz područja jugoistočno-europskih studija te iz hrvatskog/srpskog/bosanskog jezika na Sveučilištu Aarhus u Danskoj. Doktorirao je na Columbia University u New Yorku. Radio je u kanadskom ministarstvu pravde (na pitanjima ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti), a prethodno i u uredu OSCE-a u Beogradu te kao istraživač i analitičar u MKSJ (ICTY) u Den Haagu. Bio je ekspert-svjedok na više suđenja u Haškom sudu. Dr. Nielsen je autor knjige „The Symbiosis of War Crime and Organized Crime in former Yugoslavia“ (Manchester University Press, 2010) i urednik „Priručnika za pomoć međunarodnim kaznenim istragama“ (Stockholm, 2011). On je i autor više članaka o pitanjima ratnih zločina i njihovog tretiranja u Srbiji, Bosni i Hercegovini i drugdje. Trenutno radi istraživanje o narodnoj miliciji u socijalističkoj Jugoslaviji.

Prof.dr.sc. Dejan Jović