Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

25.01.2012

Mladi i znanost: mediji pod povećalom

Mladi i znanost: mediji pod povećalom
U Knjižari Matice Hrvatske održan je drugi susret ciklusa „Mladi i znanost: mediji pod povećalom” gdje su bivši studenti prezentirali svoje diplomske radove vezane za područje medija. AUDIO: Intervju iz emisije "Hrvatima izvan domovine" Prvog programa Hrvatskog radija.

U Knjižari Matice Hrvatske održan je drugi susret ciklusa Mladi i znanost: mediji pod povećalom” gdje su bivši student Fakulteta političkih znanosti Elvir Mešanović i Tanja Grmuša sa Hrvatskih studija prezentirali svoje diplomske radove vezane za područje medija.

Prvu temuKako se informiraju hrvatski iseljenici u Sjevernoj Americi” izložio je Elvir Mešanović, čiji je rad izrađen pod mentorstvom prof. Viktorije Car i ujedno je doprinos boljem razumijevanju života hrvatskih iseljenika u Sjevernoj Americi. Elvirov rad, za koji je glavnina istraživanja provedena u Hrvatskom etničkom institutu u Chicagu, donosi povijesni pregled dolaska i života Hrvata u Sjevernoj Americi, a potom i vrlo detaljan pregled tiskovina od samog početka 20. stoljeća do danas. 

Osim toga objašnjava i utjecaj radijskih i televizijskih programa namijenjenih Hrvatima u Sjevernoj Americi, a kritika postupnog nestajanja tih medija stavlja se u kontekst ukupnih društveno-političkih prilika koje su se događale u 20. stoljeću. Provedena je i studija slučaja s hrvatskim iseljenicima, a dio istraživanja obuhvaća i analizu programa i intervjue na Hrvatskoj radioteleviziji kao javnom medijskom servisu koji je dužan emitirati sadržaje za Hrvate izvan domovine. 

Povodom predavanja o hrvatskim iseljenicima Hrvatski radio je objavio razgovor s Elvirom na temu njegovog diplomskog. U nastavku poslušajte intervju o njegovom istraživanju u Americi koji je vodila Slavica Štefić 26. siječnja u emisiji "Hrvatima izvan domovine" na Prvom programu Hrvatskoga radija.

Intervju - Elvir Mešanović - HR 1 - 26.1.2012. ''Hrvatima izvan domovine'' - voditeljica: Slavica Štefić

 

Tanja je prezentirala rad na temu Obilježja jezične kulture u hrvatskim tjednicima” čiji cilj je bio istražiti utjecaj medija na (ne)opravdanost korištenja anglizama te analizirati korištenje i uporabu politički nekorektnih izraza u novinarskim tekstovima. Istraživanje je provedeno u kolovozu 2010. godine, a analizirani su politički magazini (Globus, Nacional) te ženske revije (Gloria, Story). Rezultati istraživanja pokazali su pretjeranu i neopravdanu uporabu anglizama u svim analiziranim tjednicima koji su korišteni uglavnom kada se govorilo o napretku (populariziranje novoga proizvoda, napredovanje u karijeri, znanosti, obitelji…). Posebice začuđuje inflacija anglizama u kulturnoj rubrici što svjedoči o pomodnosti kojoj smo robovi. Istodobno, suprotno očekivanjima uočena je razmjerno mala zastupljenost politički nekorektnih izraza što se može pripisati vremenu istraživanja. Nekorektni su izrazi uočeni u svim analiziranim kategorijama (spol, dob, seksualna orijentacija te obrazovanje), a zabrinjava što su nekorektni izrazi više plod novinarske konstrukcije, a manje citirane izjave govornika. Svoj rad napisala je pod mentorstvom prof. Branke Tafra sa Hrvatskih studija.

Sljedeći susret ciklus održat će se u veljači, a teme radova koji će biti predstavljeni su: Djeca i mediji. Imaginarni zatočenici virtualnih svjetovaOdgojna uloga medija u zdravstvenim pitanjima. Reklame u ilustriranom tjedniku »Svijet« u odnosu na reklame časopisa »Sensa« i »Men’s Health«.

Popis obavijesti