Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

14.02.2024

Webinar: Europski akt o slobodi medija – postignuća i izazovi

Webinar: Europski akt o slobodi medija – postignuća i izazovi

Već čitavo desetljeće, Alat za praćenje medijskog pluralizma (MPM) redovito se provodi u svim državama članicama EU-a i zemljama kandidatkinjama kako bi se mapirao i pratio razvoj rizika za medijske slobode i pluralizam u područjima temeljnih prava i zaštite, tržišnih uvjeta, političke neovisnosti i društvene uključivosti. MPM, koji služi kao izvor informacija o medijskom pluralizmu za izvješća Europske komisije o vladavini prava, ukazuje na to da su se mnogi uvjeti za rad medija i novinara/ki tijekom vremena srozali diljem Europe. Posebno je problematično kada vladajući političari, zaduženi za osiguranje i zaštitu poticajnog okruženja za novinarstvo, stvaraju uvjete koji novinarima_kama otežavaju ili čak ugrožavaju rad. To je dovelo do kreiranja Europskog akta o slobodi medija (EMFA), koji predstavlja revolucionarno postignuće s obzirom na to da EU tradicionalno nije imala izričitu nadležnost u ovom području, već su medijske politike bile pod nacionalnom nadležnošću država članica. Ovo predavanje predstavit će stoga ključne elemente EMFA-a i raspraviti o nekim izazovima za njegovu uravnoteženu provedbu u svim zemljama EU-a.

Webinar se odvija u utorak, 20. veljače od 11:00 do 12:30 putem platforme Zoom.

Obavezna je prijava putem poveznice.

Napomena: Webinar se održava na engleskom jeziku.

Predavačica je Iva Nenadić s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i European University Instituta u Firenzi. Fokus interesa joj je medijski pluralizam u kontekstu politika kuriranja sadržaja i moderiranja online platformi, kao i posljedice koje takve politike mogu imati na demokraciju. U Centru za pluralizam i slobodu medija (CMPF) koordinira i nadzire provedbu Alata za praćenje medijskog pluralizma u području političke neovisnosti. Također sudjeluje u Europskom opservatoriju za digitalne medije, gdje provodi istraživanja i analize politika usmjerenih borbi protiv dezinformacija. Na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu predaje kolegije iz medijske politike i digitalne propagande. Godine 2021./2022. bila je Fulbrightova gostujuća stipendistica na Centru za informacije, tehnologiju i javni život (CITAP) Sveučilišta Sjeverne Karoline. Članica je projekta Horizon2020 MEDIADELCOM koji istražuje transformacije europskog medijskog krajolika s obzirom na rizike i prilike za deliberativnu komunikaciju.

Webinar se odvija u sklopu projekta Come Together, koji sufinanciraju Europska unija iz programa Kreativna Europa i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Popis obavijesti