Predavanje profesora Sufiana Jusoha na Fakultetu političkih znanosti

Dana 11. prosinca 2023. godine profesor Sufian Jusoh, direktor Instituta malezijskih i međunarodnih studija pri nacionalnom Sveučilištu Kebangsaan Malezija, održao je na Fakultetu političkih znanosti izvrsno predavanje o ASEAN-u, dinamici jugoistočne Azije i izazovima migracija.
Profesor Jusoh je profesor međunarodne trgovine i investicija, član ASEAN High Level Task Force for Post 2025 ASEAN Community Vision, te globalno poznat stručnjak za međunarodnu trgovinu i investicije, integraciju ASEAN-a i regionalne integracije i međunarodnog razvoja.
Studenti i Fakultet političkih znanosti zahvalni su na prvom posjetu profesora Jusoha i nadamo se razvoju vrlo uspješne suradnje.

Lecture by Professor Sufian Jusoh at the Faculty of Political Science
On December 11, 2023, Professor Sufian Jusoh, Director of the Institute of Malaysian and International Studies at the National University Kebangsaan Malaysia, delivered an excellent lecture on ASEAN, the dynamics of Southeast Asia, and the challenges of migration at the Faculty of Political Science.
Professor Jusoh is a Professor of International Trade and Investment, a member of the ASEAN High Level Task Force for Post 2025 ASEAN Community Vision, and a globally renowned expert on international trade and investment, ASEAN and Regional integration, and international development.
Students and the Faculty of Political Science are grateful for Professor Jusoh's first visit and look forward to developing a very successful collaboration.