26.09.2023

Održana međunarodna znanstvena konferencija „Nacionalne manjine, migracije i sigurnost”

Od 18. do 21. rujna 2023. godine na Brijunima je održana 27. međunarodna znanstvena konferencija “Nacionalne manjine, migracije i sigurnost”, koju je organizirao Centar za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji s Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Akademskom mrežom za suradnju u Jugoistočnoj Europi, te Fakultetom sigurnosti Sveučilišta u Beogradu. Na konferenciji je tijekom četiri dana održano 9 panela, podijeljenih u tri tematske cjeline: Nacionalne manjine u demokratskim društvima, Migracije i migracijske politike te Globalni sigurnosni izazovi.

Sudjelovalo je oko 70 sudionika iz osam zemalja istočne i jugoistočne Europe. Znanstvenici i stručnjaci su tako i ove godine u okviru pedesetak izlaganja predstavili rezultate svojih istraživanja o različitim aspektima položaja i prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj i Jugoistočnoj Europi, o suvremenim migracijskim tendencijama, migracijskim politikama i razvoju pristupa migracijama u okviru sigurnosnih studija te suvremenim sigurnosnim izazovima, s posebnim naglaskom na analizu globalnih utjecaja na sigurnost u Jugoistočnoj Europi. U okviru konferencije održana je i rasprava o knjizi „Nacionalne manjine u Hrvatskoj: politika, obrazovanje i kultura“ autora prof.dr.sc. Siniše Tatalovića.