Objavljen novi broj časopisa Anali Hrvatskog politološkog društva

VOL. 19. No. 1 (2022)

U devetnaestom broju Anala Hrvatskog politološkog društva donosimo blokove tekstova posvećene hrvatskoj politici, koji povodom trideset godina neovisnosti Hrvatske (1992-2022) problematiziraju povjerenje u institucije i socijalno građanstvo, europskoj i regionalnoj komparativnoj politici, teorijama javnih politika i njihovoj primjeni u analizi slučajeva ekstremističkih političkih zajednica i problema zagađenja te političkoj psihologiji točnog glasovanja i političkog nasilja. Tome prilažemo blok eseja u kojemu društveni znanstvenici u eksperimentalnom žanru javnih samorecenzija kritiziraju sami sebe i zanimljivu polemiku koja povezuje preciznost analitičke filozofije s gorućim političkim temama današnjice poput govora mržnje, političke korektnosti, migracija i diskriminacije, te nekoliko osvrta, prikaza i recenzija, uključujući prikaz Hrvatskih politoloških razgovora 2022. Još jednom se zahvaljujemo svima uključenima u nastanak ovog broja. Cijeli broj možete skinuti ovdje, a pojedinačnim prilozima možete pristupiti ovdje.

In the nineteenth issue of the Annals of the Croatian Political Science Association, we present blocks of texts dedicated to Croatian politics, on the occasion of 30th anniversary of Croatian independence (1992-2022), which problematize trust in institutions and social citizenship; to European and regional comparative politics; to policy theories and their application in the analysis of cases of extremist political communities and pollution problems; and to the political psychology of correct voting and political violence. We add to this a block of essays in which social scientists, in the experimental genre of public self-review, criticize themselves and an interesting polemic that brings together the precision of analytical philosophy with today’s urgent political issues such as hate speech, political correctness, migration and discrimination, and several reviews and notices, including a presentation of Croatian Political Science Conversations 2022. Once again, we would like to thank everyone involved in the creation of this issue. You can download the entire issue here, and you can access the individual articles here.