Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

26.03.2025

Studenti FPZG-a na izvedbi Ćelave pjevačice i raspravi o jeziku budućnosti

Studenti FPZG-a na izvedbi Ćelave pjevačice i raspravi o jeziku budućnosti

Studenti Fakulteta političkih znanosti sudjelovali su u interdisciplinarnom događanju Video Killed the Radio Star – susret umjetnosti i umjetne inteligencije, održanom 20. ožujka 2025. na Sceni F22 Akademije dramske umjetnosti. Na Okruglom stolu su sudjelovali i predstavnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva te ostalih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu. Događaj je bio vezan uz izvedbe Ćelave pjevačice Eugènea Ionesca, koje su studenti diplomskog studija glume izveli pet puta u sklopu svog završnog ispita. Jedan od tih dana, prije predstave, održan je i okrugli stol na kojem su studenti FPZG-a, nakon što su pogledali predstavu, aktivno sudjelovali u raspravi o jeziku, tehnologiji i vremenu u kojem živimo.

Ova suradnja bila je prilika za studente FPZG-a da pokažu svoja znanja – od kritičke svijesti o moći jezika, preko razumijevanja utjecaja umjetne inteligencije na komunikaciju, do konkretnih vještina u uobličavanju medijskog teksta. Studenti FPZG-a predstavu su povezali s nastavnim sadržajem kolegija Hrvatski kao medijski jezik, na kojem analiziraju kako mediji oblikuju jezik, ali i koje su mogućnosti alata poput ChatGPT-a iz perspektive jezičnog uobličavanja – pritom se posebno baveći razlikom između „odrađene“ i „ostvarene“ komunikacije. Potom, studenti iz redakcije Televizije Student i novina Global su također pogledali predstavu te sudjelovali na Okruglom stolu te će na temelju predstave i rasprave, izraditi medijske priloge. Time je otvoren prostor za povezivanje teorijskog i praktičnog rada, refleksije i produkcije, analize i izražavanja i to na razini međufakultetske suradnje Sveučilišta u Zagrebu. 

 

 


Predstava je svojim suvremenim pristupom, uključujući uvođenje lika ChatGPT-a i robotski identitet služavke, snažno progovorila o današnjoj percepciji umjetne inteligencije. Umjesto odgovora, postavila je ključno pitanje: služimo li se mi tehnologijom – ili ona već upravlja nama? U svijetu u kojem sve više govorimo, a sve manje komuniciramo, ova je predstava razotkrila našu svakodnevicu kao potencijalno najapsurdniju od svih scena. Margarita Mladinić, Domagoj Ikić, Melisa Jakupović, Matko Jukić, Rea Bušić i Ana Dora Bajto, studenti i studentice druge godine diplomskog studija glume Akademije dramske umjetnosti u klasi Dore Ruždjak Podolski, uprizorili su taj apsurd – odnosno istinu našeg doba – preciznom i ritmički usklađenom glumačkom partiturom. Ovom suradnjom studenata različitih fakulteta spojili smo umjetnost, znanje i učenje o jeziku i medijskom uobličavanju te medijsku praksu u iskustvo koje istovremeno analizira, izražava i propituje stvarnost u kojoj živimo.

 

 


 

Popis obavijesti