
Skupina mladih politologa i novinara s prve godine preddiplomskih studija našeg fakulteta posjetila je u srijedu 20.03.2013. godine Židovsku općinu Zagreb. Studente je vodila prof.dr.sc. Lidija Kos Stanišić u vidu terenske nastave tjekom termina seminara iz kolegija Suvremene civilizacije. Kako bi se studenti pobliže upoznali s predmetom koji su odabrali slušati ovaj semestar, ovaj posjet bi trebao pomoći u shvaćanju naroda koji su religijski orijentirani ka židovskoj vjeri.
ŽOZ (Židovska općina Zagreb) ugostila je studente u svoje skromno utočište i prikazala im jedan drugačiji način shvaćanja svijeta nego su oni navikli. U prvom djelu predavanja su mogli čuti potpredsjednika židovske općine Sašu Cvetkovića, koji je ujedno i bivši student FPZ-a, a u drugom djelu dvosatnog predavanja su se svi upoznali s rabinom Lucijanom Prelevićem. Obojica su se zaista potrudili oko cijele organizacije i skoro pa nitko nije zaspao tjekom predavanja.
Saša, mlad i duhovit, razumije studente, pa je govorio na jedan prikladan način koji drži tenziju nama mladima. Budući da se većina studenata prvi put našla u prostorijama židovske zajednice, Saša je objašnjavao kroz povijest svako značenje predmeta unutar objekta. Na jedan duhovit i pristupačan način je dočarao perspektivu, danas, malobrojnih Židova, koji žive u dijaspori po čitavom svijetu, pomešani s mnogobrojnim narodima, osim, kako kaže naš Saša, među Eskimima! Također smo mogli saznati kako ŽOZ broji 1500 članova, dok ih u drugim gradovima po Hrvatskoj poput Dubrovnika, Splita, Osijeka i dr. ima po par stotina, odnosno u nekim djelovima samo pojedine obitelji čuvaju tradiciju. No, ističe kako se Židovi razlikuju u zavisnosti od mjesta u kojem su nastanjeni. Pominje kako se smatra da se u svijetu većina njih nalazi u Americi i da postoje tzv. ortodoksni Židovi koji su po mnogim karakternim crtama drugačiji od Židova u Europi. - Opet, Izraelci su jedna sasvim druga, odnosno zasebna priča – Ističe Saša.
Također smo mogli saznati dosta informacija o ophođenju muškaraca prema ženama, odnosno o predbračnom ugovoru umjesto simboličnog prstena na ruci. Znatiželjni studenti su željeni saznati ponešto o Bar Micvi jer su imali dvojbe, pa im je Saša objasnio sam proces na taj dan koji simbolizira ceremoniju punoletnosti. Zagrobni život je bila jedna od tema o kojoj se raspravljalo, pa smo saznali kako Židovi ne vjeruju pretjerano u odlazak u raj ili pakao, odnosno trude se biti bolji ljudi za opće dobro na ovom svijetu. Ako niste znali, muškarci Židovi se mole tri puta, dok bi se žene trebale moliti samo jedanput na dan. I neizostavno pitanje – Jesu li Židovi zapravo škrti ili je to jedna od tipičnih predrasuda? No, Saša se znao izboriti s studentima i pokušavao objasniti zbog čega je nastala polemika. U svakom slučaju, dobili smo informacije iz prve ruke i naučili nešto novo!
Nakon Sašinog izlaganja, nasmijani rabin nam je održao predavanje o košer hrani koji nas je zanimala i većinom je odgovarao na pitanja studenata koji su bili zaintrigirani samom općinom i vjerom. Jedna od činjenica koja je bila zanimljiva studentima je da se Židov postaje rođenjem, a ne obrezivanjem. Ako ti je majka Židovka, dijete je židovske vjeroispovjesti, pa makar lutalo po svijetu i pokrštavalo se ili čak „probalo“ postati Budist!
Organizirani susret je prošao u najboljem redu, bar bi se reklo po reakciji naše profesorice Lidije Kos Stanišić! Studenti su bili i više nego zadovoljni, pa u upravo iz tog razloga većina iščekuje idući susret, odnosno posjetu nekom drugom kulturnom objektu. Do tad, šalom!
Donna Diana Prćić