Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Politička sociologija

Politička sociologija


OSNOVNI PODACI

Šifra:

55502

ECTS:

5.0

Nositelji:

Izvođači:

izv. prof. dr. sc. Marko Grdešić - Seminar
dr. sc. Karlo Kralj - Seminar

izv. prof. dr. sc. Marko Grdešić - Predavanja
dr. sc. Karlo Kralj - Predavanja

Prijava ispita:


DETALJNE INFORMACIJE

1. KOMPONENTA

  • Predavanja 30
  • Seminar 30

* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)

OPIS PREDMETA:

Politička sociologija kao sociološka i politološka disciplina nastoji objasniti socijalnu uvjetovanost politike, a to znači stupanj integriranosti i funkcionalne veze društva i politike. Program predmeta obrađuje se kroz teme i probleme tipične za političku sociologiju te studiranjem ideja i teorija onih autora koji su dali značajan doprinos razumijevanju odnosa konkretnih globalnih društava i politike. Tu su najprije klasici političke sociologije (A. de Tocqueville, K. Marx, M. Weber, V. Pareto, R. Michels, K. Mannheim) koji su odredili glavne teme ove discipline kao što su moć i vlast, društvo i država, klase i politika, elita i masa, odnos jednakosti, slobode i demokracije, priroda i funkcije ideologije. Studentima će biti izložene ideje i teorije suvremenih autora (S. M. Lipseta, R. Dahla, M. Foucaulta, M. Manna, A. Smitha). Obrađivat će se i teme globalizacije i postmoderne politike. Cilj kolegija jest da studenti politologije steknu znanja o temeljnim konceptima, temama i problemima kojima se bavi politička sociologija kao posebna disciplina unutar korpusa društvenih znanosti. Program predmeta obrađuje se kroz teme i probleme tipične za političku sociologiju te studiranjem ideja i teorija onih autora koji su dali značajan doprinos razumijevanju odnosa konkretnih globalnih društava i politike. Tu su najprije klasici političke sociologije (A. de Tocqueville, K. Marx, M. Weber, V. Pareto, R. Michels, K. Mannheim) koji su odredili glavne teme ove discipline kao što su moć i vlast, društvo i država, klase i politika, elita i masa, odnos jednakosti, slobode i demokracije, priroda i funkcije ideologije. Studentima će biti izložene ideje i teorije suvremenih autora (S. M. Lipseta, R. Dahla, M. Foucaulta, M. Manna, A. Smitha). Obrađivat će se i teme globalizacije i postmoderne politike.

LITERATURA:

  1. Haralambos, Michael, Holborn Martin; Sociologija - teme i perspektive, poglavlje: Moć, politika i država; Golden Marketin Zagreb (2002), str. 587-651
  2. Kalanj, Rade; Ideologija, utopija, moć; poglavlja: Sociologija i ideologija, str. 11-112; Moć kao teorijski problem, str. 272-285; Jesenski i Turk Zagreb (2010)
  3. Ravlić, Slaven; Suvremene političke ideologije; poglavlja: 1.Uvod, str. 13-35; 2. Liberalizam, str. 38-50; 3. Konzervativizam, str. 96-107; 4. Socijalizam, str. 144-155; 5. Nacionalizam, str. 200-212; 7. Feminizam, str. 272-285); Politička kultura Zagreb (2003)


NASTAVA

4. SEMESTAR

Izborni NOV 2-2 - Redovni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo
Izborni NOV 2-2 - Izvanredni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Novinarstvo
Obavezni predmet - Redovni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Politologija
Obavezni predmet - Izvanredni studij - Sveučilišni prijediplomski studij Politologija


TERMINI KONZULTACIJA

izv. prof. dr. sc. Marko Grdešić:

Utorkom u 13:30, na Fakultetu, uz prethodni dogovor

dr. sc. Karlo Kralj:

Četvrtkom u 11:00 sati, uz prethodni dogovor


Obavijesti

04.03.2024
Linkovi za seminarsku nastavu i zadatak za prvi podnesak
Drage kolegice i kolege, Niže se nalazi nekoliko linkova kojima se bavimo na današnjoj seminarskoj nastavi: 1.) Upisivanje termina podnesaka  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1T68RO5cDvbyN2_N2Lp7go7KCUglHKWw_OIuSq6L3yB8/edit#gid=0 2.) Predaja podnesaka https://www.dropbox.com/request/yP5NbJYtizWGHt1ESOOY 3.) Evidencija https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Jj673O6YAjR8UM7kMIJkSMLNaBwBskHMEvC9JwqfBj4/edit?usp=sharing   Oni i one među vama koje pišu podnesak za sljedeći susret trebaju sažeti argumente iz Orlovića i Bottomorea te: - navesti najmanje dvije definicije političke sociologije, - ukratko opisati zašto misle da je politička sociologija važna ili nevažna za studij politologije, - navesti najmanje tri specifične političke teme iz aktualne "dnevne" politike koje možemo analizirati kroz prizmu političke sociologije (i objasniti zašto/kako). Podsjećam da je, prema pravilima kolegija, podnesak važeći samo ako aktivno sudjelujete na susretu za koji ste podnesak predali. Pozdrav, Karlo