Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

16.02.2021

9. Proljetna škola i istraživačka konferencija o komparativnim medijskim sustavima

9. Proljetna škola i istraživačka konferencija o komparativnim medijskim sustavima

U srednjoj i Istočnoj Europi prošlo je 30 godina od pada socijalističkih režima i uvođenja demokracije. Trideset godina transformacije bilo je raznoliko. Isti izvorni trenutak pada socijalizma razni su akteri, zemlje ili institucije različito koristile i oblikovale kako bi proizvele različite rezultate. Ne samo da postoji podjela središnje i Istočne Europe na one koji su sada članice EU i one koje to nisu, već postoji i podjela između onih koji su učvrstili neku razinu demokracije i onih koji su učvrstili određeni stupanj autoritarnih režima. Autoritarno zaostajanje je činjenica koja se više ne može tretirati kao faza u konsolidaciji demokracije, ali se također mora prepoznati kao jedna vrsta rezultata transformacija. Što je oblikovalo ta raznolika kretanja? Zašto su neke zemlje konsolidirale demokraciju i slobodne medijske sustave, a druge hibridne ili autoritarne režime sa cenzuriranim medijima? Kako se te promjene uspoređuju s promjenama drugih europskih medijskih sustava? Trebamo li usporediti medijske sustave ili medijske kulture? Upravo ovom problematikom bavit će se proljetna škola i istraživačka konferencija pod nazivom „Usporedba postsocijalističkih medijskih sustava“ koja će se održati u Dubrovniku (Interuniversity Center, IUC) od 12. do 16. travnja 2021.

Proljetna škola održava se u suradnji s ECREA CEE mrežom. Škola će se održati u BLENDED formatu fizičkog sudjelovanja i on-line sudjelovanja, za one koji neće moći prisustvovati na licu mjesta.
U školi i na istraživačkoj konferenciji istraživat će se uvjeti medijskih promjena od modernizacije do socijalizma i od socijalizma do post-socijalizma. Istražit će se načini proučavanja promjena u medijskim sustavima fokusirajući se na vremenski i prostorni okvir te potrebne transformacije na političkom, ekonomskom i kulturnom polju. Također, Istražit će se koja je kombinacija povijesnih uvjeta iz duge povijesti ili u novije vrijeme odgovorna za određene vrste ishoda medijskih sustava. Fokus tečaja i istraživačke konferencije proširit će se i na različite medijske i novinarske prakse u regiji.
Ova interdisciplinarna istraživačka konferencija i postdiplomski tečaj otvoreni su za akademske, doktorske i postdoktorske studente iz medija, komunikacije i srodnih područja koji se bave pitanjem medija i medijskih sustava, koji žele diskutirati svoj trenutni rad sa etabliranim i novim znanstvenicima u nastajanju i teže dobivanju relevantne povratne informacije. Radni jezik je engleski.
Sudjelovanje na tečajevima za diplomske (diplomske/preddiplomske i doktorske studente) donosi 3,5 ECTS-a, a za doktorande koji su predstavili svoje istraživanje 6 ECTS. Kolegij je akreditiran, a ECTS bodove dodjeljuje Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Svi sudionici dobit će i potvrdu o sudjelovanju od IUC-a.
Da biste se prijavili, pošaljite životopis i motivacijsko pismo na zperusko@fpzg.hr. Studenti koji žele predstaviti svoje istraživanje trebali bi poslati i sažetak od 300 riječi. Tečaj može primiti 20 studenata, a prijave se primaju kontinuirano. Nakon obavijesti o prihvaćanju morate se registrirati i na web stranici.

Više pročitajte na poveznici.

Popis obavijesti