Search Icon
Opcije pristupačnosti Pristupačnost

20.11.2018

Putting Science to Work: Od imaginacije do tehnološke inovacije

Putting Science to Work: Od imaginacije do tehnološke inovacije

Kakve veze imaju potresi i cijepanje atoma, vikinški brodovi i haljine bez naramenica? Kako povezati teorijsku znanost i imaginaciju? Što je važnije za tehnološki napredak znanost ili uspješna kombinacija kreativnosti i eksperimentiranja? Kako se u sve to uklapa Karl Popper? Sve te naizgled eklektično nabacane pojmove i pitanja povezuje profesor David Miller i predavanje na temu ''Putting Science to Work'' koje se jučer održalo na Fakultetu političkih znanosti.

Održan je znanstveni skup Karl Popper Today - Zagreb Popper Forum 2018. Tim povodom na Fakultetu političkih znanosti okupili su se najveći inozemni i hrvatski stručnjaci za Popperovu filozofiju. Forum zajedničkim snagama organiziraju Fakultet političkih znanosti, Filozofski fakultet, Institut za filozofiju i The Karl Popper Charitable Trust, a svoja predavanja su održali profesori David Miller i Jeremy Shreamur.

Fascinantna veza između znanosti, tehnologije, inovacija i imaginacije bila je fokus predavanja na temu ''Putting science to work'' profesora Davida Millera. Stručnjak sa Sveučilišta u Warwicku okupljenima je predstavio svoje viđenje odnosa između znanosti i tehnološkog napretka. Miller je objasnio kako je teorijska znanost više fokusirana na objašnjavanje i opisivanje fenomena, a manje na predlaganje inovacija i napretka. S druge strane, dodao je kako su inženjeri često ti koji svojim maštovitim i inovativnim idejama rješavaju probleme i zagonetke s kojima se svijet suočava. Miller se tu pozvao na primjere vikinških brodova i teleskopa. Naime, oba izuma su nastala prije no što je znanost teorijski opisala i objasnila uzgon i hidrodinamiku, ili u slučaju teleskopa optiku. Ono što je time želio ukazati je da teorijsko znanje nije preduvjet za tehnološke uspjehe. Nadalje, na primjeru virusa HIV-a, Miller je ilustrirao kako znanost ponekad zna sve o nekom problemu, ali ne može sama ponuditi rješenje za isti. Isto tako, neovisno o tome koliko je znanstvene teorije inženjeru dostupno, Boeing 747 neće poletjeti bez dizajna, nacrta, poznavanja materijala i inovativnih rješenja koja zrakoplov istovremeno čine laganim i čvrstim.

Miller ipak znanost ne smatra redundantnom te naglašava kako znanstvena teorija i matematika itekako pomažu inženjerima pri eliminaciji mogućih grešaka. Samim time i ubrzavaju proces tehnološkog napretka.

Induktivistička doktrina iz koje izvire empirijska znanost, i koja je duboko vezana uz iskustvo, za Millera je itekako aktualna. Nadalje, on tvrdi da iskustvo, iako može biti sugestivno, i dalje ima funkciju eliminiranja pogrešaka u znanosti. Ono što je Miller pokušao posebno opovrgnuti svojim izlaganjem je ideja da je tehnologija racionalni entitet koji može biti opravdan jedino znanstvenim razumijevanjem. Za njega, funkcija znanosti u tehnologiji ista je kao funkcija iskustva u znanosti, eliminira pogreške. Za kraj, profesor Miller je naglasio da je za inženjere jednako važno znanje rješavanja problema (problem solving skills) koliko i teorijsko razumijevanje materije. Čitavo predavanje profesora Millera pogledajte ovdje: https://vimeo.com/301002940

Predavanje profesora Jeremyja Shearmura o Popperu i demokraciji danas pogledajte ovdje: https://vimeo.com/301020935

Popis obavijesti