16.04.2024

Napredni istraživački seminar: Antirodni pokreti u jugoistočnoj Europi: Komparativna analiza Bugarske, Hrvatske i Srbije

Seminar će se održati 23. travnja u 17:00 na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu (Trg Drage Iblera 10, 2. kat, dvorana B).

Kako i zašto nastaju antirodni pokreti? Koja je njihova inovativnost u odnosu na tradicionalni nacionalizam radikalne desnice? Koje su njihove metode djelovanja, strategije, uspjesi i neuspjesi? S kojim nacionalnim i međunarodnim akterima surađuju? Ovim i drugim pitanjima bavit ćemo se u sljedećem izdanju Naprednog istraživačkog seminara, u sklopu kojeg će nam Ivan Tranfić predstaviti rezultate svoje doktorske disertacije “For Family, God, and Country: A Comparative Study of Anti-gender Movements in Southeast Europe”. Doktorska disertacija utemeljena je na kvalitativnim intervjuima s više od 40 vodećih figura kršćanske desnice u Hrvatskoj, Bugarskoj i Srbiji, a donosi nove uvide o ideologiji, strategiji, međusobnim odnosima i taktikama tzv. ‘antirodnog pokreta’, s posebnim naglaskom na ulogu crkava i laičkih pokreta u mobilizaciji radikalne desnice.

Ivan Tranfić je poslijedoktorand političke znanosti i sociologije na Sveučilištu Scuola Normale Superiore u Firenci, gdje je prethodno i doktorirao. Ivan se u svojem istraživačkom radu bavi desnim civilnim društvom i konzervativnim društvenim pokretima u Europi. Diplomirao je politologiju na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te studije nacionalizma na Srednjoeuropskom sveučilištu (CEU) u Budimpešti.