Koja je tvoja stranka? Prvi izborni kompas za parlamentarne izbore u Hrvatskoj

Zbog predizborne šutnje, od ponedjeljka 15. travnja u ponoć više nije moguće pristupiti Izbornom kompasu. Hvala svima na interesu za ovaj korisni alat za građane, medije i politološka istraživanja.

Predstavljanje aplikacije Izborni kompas, 4. travnja, 10 sati, dvorana C, Fakultet političkih znanosti, Iblerov trg 10/2.

Koja politička stranka najbolje odgovara mojim preferencijama? Puno građana si pred izbore postavlja ovo pitanje. Od danas novi online alat pomaže biračima orijentirati se. Uz pomoć jednostavne aplikacije, građani u pet minuta mogu saznati što o važnim pitanjima misle pojedine stranke, gdje u izbornim programima stranaka mogu više pročitati o tim stavovima i koje su stranke najbliže njihovim vlastitim stavovima o gospodarstvu, zdravstvu, vanjskoj politici i brojnim drugim temama.

Glavni cilj Izbornog kompasa je pomoći biračima donijeti informiranu odluku. Izborni kompas može podići izbornu izlaznost te preusmjeriti fokus javnosti na konkretna politička pitanja. U posljednjih 10 godina, izborni kompasi korišteni su na izborima u preko 50 zemalja. Sve izjave u aplikaciji kodirane su na temelju službenih dokumenata ili izjava stranaka, te svaki korisnik jasno može vidjeti izvore povezane sa svakom izjavom. Istraživački tim se pri kodiranju izjava o temama u aplikaciji konzultirao sa strankama, pruživši im priliku da same odrede pozicije na kojima se nalaze.

Aplikaciju su razvili istraživači s Fakulteta političkih znanosti uz pomoć nizozemske istraživačke agencije Kieskompas koja je razvila slične aplikacije diljem Europe (npr. u Francuskoj, Italiji i Švedskoj). Nekoliko nevladinih organizacija, uključujući njemačke političke zaklade koje djeluju u Hrvatskoj, dalo je svoju podršku razvoju ovog online alata.

Izborni kompas će predstaviti istraživački tim FPZG-a, izv. prof. dr. sc. Višeslav Raos, izv. prof .dr. sc. Goran Čular i izv. prof. dr. sc. Kosta Bovan, te izv. prof. dr. sc. André Krouwel sa Slobodnog sveučilišta Amsterdam u ime agencije Kieskompas.

Predstavljanje će moderirati Nina Skočak.

Poveznica na aplikaciju: https://izbornikompas.hr/hr/